Pracownia gospodarstwa domowego

Pracownie » Pracownia gospodarstwa domowego

  • Pracownia gospodarstwa domowego
    Pracownia gospodarstwa domowego

          Pracownia gospodarstwa domowego to jedna z ważniejszych pracowni w warsztacie. To tutaj codziennie przygotowuje się smaczny posiłek dla wszystkich uczestników. Uczestnik ma tu możliwość poznania różnych artykułów spożywczych oraz zasad ich obróbki, wykorzystania i przechowywania.
Zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego mają na celu:
-  zapoznanie i utrwalenie zasad zdrowego żywienia;
-  nabycie umiejętności przygotowania różnego typu potraw (kanapki, sałatki, zupy, ciepłe dania, ciasta, desery, napoje, itp...) i korzystania z przepisów kulinarnych;
-  poznanie technik i naukę przygotowania produktów do obróbki kulinarnej (obieranie, krojenie, itp..);
-  naukę nakrywania i podawania do stołu oraz właściwego zachowania się podczas posiłków;
-  nabycie nawyku sprzątania po posiłku oraz dbania o porządek otoczenia z użyciem środków chemicznych stosowanych w kuchni;
-  doskonalenie umiejętności pracy w zespole.

Często korzystamy z posiadanych urządzeń AGD takich jak:
-  robot kuchenny;
-  krajalnica;
-  malakser;
-  zmywarka;
-  czajnik elektryczny;
-  kuchnia elektryczna itp.
Uczymy się również bezpiecznej obsługi tych urządzeń. W pracowni duży nacisk kładziemy na wykształcenie nawyku zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się ostrymi narzędziami.

Uczestnicy biorą aktywny udział w przygotowywaniu imprez organizowanych w WTZ takich jak: spotkanie opłatkowe, śniadanie wielkanocne, zabawy andrzejkowe a także spotkania integracyjne z innymi ośrodkami itp.

W pracowni gospodarstwa domowego wszystkie działania terapeutyczne są dostosowane do indywidualnych możliwości każdego z uczestników. Dla jednych terapia nastawiona jest na naukę nowych umiejętności, dla innych główny nacisk kładzie się na utrwalenie już posiadanych. Staramy się uwrażliwić naszych uczestników na to, by dbali o czystość i porządek na terenie warsztatów, a szczególności na stanowisku pracy.